Podczas omawiania lektury „Balladyna” Juliusza Słowackiego postawiłam przed uczniami klasy III Gim. zadanie dosyć niecodzienne. Uczniowie podzielili się na cztery grupy – „Komisariaty policyjne” i przeprowadziły śledztwo dotyczące zabójstw dokonanych w treści utworu. Każda z grup policyjnych opisywała miejsce zbrodni, zabezpieczała dowody w sprawie oraz tworzyła portret psychologiczny potencjalnego sprawcy zbrodni. Na koniec funkcjonariusze musieli sporządzić portret pamięciowy przestępcy. Podsumowując działania przedstawiono procesy postępowania oraz wyniki śledztwa każdego z komisariatów a funkcjonariusze dokonali oceny koleżeńskiej.
Anna Cholewczyńska
21 listopada 2017 r. uczniowie klasy III Gim. wybrali się do Multikina w Słupsku na film pt. "Listy Do M 3". Najpierw jednak musieli napisać sprawdzian z fizyki i pokonać mróz na dworze. Po dotarciu na miejsce udali się do sali kinowej z zakupionymi wcześniej zapasami popcornu i coli … Trzecia część znanego hitu kinowego to ”gwiazdorska obsada, humor, wzruszenia, przebojowa muzyka oraz bohaterowie, których nie da się nie lubić. "Listy do M. 3" opowiadają historię kilku osób, którym w jeden magiczny dzień przydarzają się wyjątkowe chwile. Bohaterowie przekonają się o potędze miłości, rodziny, wybaczenia i wiary w to, że ten niezwykły świąteczny czas pełen jest niespodzianek.”…
Tak świątecznie nastrojeni po zakończonym seansie uczniowie mogli udać się do sklepów w poszukiwaniu świątecznych podarunków dla wylosowanych kolegów z klasy. Wspólnie spędzony dzień oraz podtrzymywanie tradycji klasowych podarunków sprawiło, że to był magiczny dzień płynący pozytywną energią oraz zapachem zbliżających się Świat.
Agnieszka Pszon kl. III Gim.
NA PIĄTEK 24.11.2017r. PRZYNIEŚ SWOJEGO ULUBIONEGO MISIA- PLUSZAKA.
NIECH KAŻDY TEGO DNIA MA SIĘ DO KOGO PRZYTULIĆ. WŁAŚCICIEL NAJWIĘKSZEGO MISIAKA-PLUSZAKA OTRZYMA NAGRODĘ.
W BIBLIOTECE CZEKAJĄ NA WAS KSIĄŻKI O WASZYCH ULUBIONYCH MISIACH.
Dziś rodzice Oddziału Przedszkolnego mieli możliwość zobaczenia swoje pociechy podczas zajęć z języka angielskiego z panią Agnieszką Dyrcz. Zajęcia są realizowane poprzez innowację pedagogiczną dla dzieci ,,Angielski jest super’’. Dzieci mają możliwość poprzez angielskie piosenki oraz ruch poznać nowe słownictwo i utrwalić wiadomości z obcego języka.
Na zajęcia została zaproszona pani wice dyrektor Halina Jóźwik a dzięki wychowawcy pani Moniki Zagorodnikow mogliśmy delektować się smacznymi wypiekami. Bardzo dziękuję pani Monice za wsparcie oraz pani Dorotce za pomoc.
Uczniowie klasy IV podczas lekcji języka polskiego przenieśli się do Akademii Pana Kleksa. Podobnie jak u Profesora Ambrożego i w klasie IV odbyły się niezwykłe lekcje.
Podczas kleksografii uczniowie tworzyli i opisywali powstałe kleksy. Geografia podobnie jak w Akademii polegała na zabawie globusem z tym, że do naszego były przymocowane pytania na które uczniowie odpowiadali w zeszytach. Należy zwrócić uwagę, że pytania były zaskakujące i rozwijające wyobraźnię np. …..Gdybym tak jak Pan Kleks posiadał ruchome, trzecie oko to wysłałbym je do…. lub ….Gdybym był Mateuszem Szpakiem… Nie zabrakło lekcji przędzenia liter na której czwartaki uprzędli napis AKADEMIA PANA KLEKSA. Ostatnią z cyklu lekcji rodem z Akademii była lekcja leczenia chorych sprzętów. Zadaniem uczniów było „wyleczyć” wylosowany mebel co udało się każdemu z uczniów.
Kolejnym zadaniem jakie postawiłam przed czwartakami było stworzenie plakatu filmowego reklamującego ekranizację „Akademii Pana Kleksa”, pamiętając o wszystkich niezbędnych elementach tej formy wypowiedzi.
Skoro zostały stworzone plakaty filmowe to i odbył się seans filmowy. Każdy z czwartaków został zaproszony na lekcję, ale dopiero po pokazaniu własnoręcznie zrobionych biletów. Podczas oglądania ekranizacji „Akademii Pana Kleksa” tak jak w prawdziwym kinie czas upłynął smacznie za sprawą aromatycznego popcornuJ
Uwieńczeniem pracy z lekturą i tygodniowego pobytu w Akademii Pana Kleksa było nagrodzenie tych, którzy wykonali makiety Akademii oraz wręczenie wszystkim uczniom „Legitymacji Akademii” uprawniającej do czytania dalszych przygód Pana Kleksa i jego przyjaciół .
Do zobaczenia w innej bajce …….. Anna Cholewczyńska.
http://zspieszcz.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=189
Dnia 3 listopada b.r. (piątek) naszą szkołę opanowały upiory bowiem samorząd szkolny zorganizował „Upiorny Bal”, na który mogły przyjść czarownice, wampiry i inne stwory. Oprócz dobrej zabawy przy muzyce, nie zabrakło również odpowiedniej dekoracji jak również przekąsek. Samorząd Uczniowski przygotował imprezę na wysokim poziomie, dzięki czemu nogi bolały od tańców. Zwieńczeniem wieczoru było nocowanie w naszej szkole, podczas którego oglądaliśmy filmy i bawiliśmy się w chowanego.
Z całego serca dziękujemy Naszym Uczniom za tak miłą atmosferę i świetną organizację- Pani Ania Chabros oraz Pani Ania Cholewczyńska.
Dzieci są bardzo szczere. Dzieci świetnie potrafią dokuczać sobie nawzajem. To, że ktoś jest gruby, niezgrabny, nosi okulary jest bardzo dobrym powodem, by być dla niego niemiłym.
Hipcio jest grubym hipopotamem, który dodatkowo nosi okulary i nie ma o sobie najlepszego zdania. Jego koleżanki, Żyrafa i Zebra sprytnie to wykorzystują i dokuczają mu na każdym kroku.
To tylko krótkie streszczenie teatrzyku, który przybył do naszej szkoły 14 listopada. Każdy uczeń w duchu choć przez chwilę analizował swoje zachowanie i obiecał poprawę. Była to pouczająca lekcja tolerancji.
Marzena Juszczyk
Pod takim hasłem odbyło się nocowanie w Szkole Podstawowej w Pieszczu w terminie 10.11.-11.11.2017r. Organizacja biwaku udała się dzięki pozyskanym środkom z projektu Urzędu Gminy Postomino „ Zadanie publiczne w zakresie upowszechniania działań kulturalnych” pod tytułem „ W różnorodności siła”. Uczestnikami biwaku byli uczniowie kl. I i III SP oraz 3. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „ Promyki”. W pierwszej części spotkania odbyły się warsztaty artystyczne z Panią Joanną Lisek, która w wolnych chwilach własnoręcznie tworzy różne dekoracyjne rzeczy, w zależności od okoliczności. Swoim hobby starała się zainspirować dzieci do twórczej pracy i z radością stwierdzam, że uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystapili do wykonania zadania. Z przygotowanych materiałów wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe i zabawne czapeczki.
Pani Asiu, bardzo serdecznie Pani dziękujemy!
Następnym działaniem było przygotowanie kolacji. Do tego celu wykorzystalismy tostery i gofrownice. Uczniowie pracowali w dwóch zespołach, które nadzorowali starsi harcerze: Julia Stępień, Julia Czarnowska, Nikola Dziwisz i Łukasz Skrzypiec. Zadanie wykonaliście perfekcyjnie. Byłyśmy zachwycone Waszą współpracą i organizacją stanowisk pracy oraz miejsca do degustacji przygotowanych dań. Wszyscy zasługujecie na miano „ MODZI I ODPOWIEDZIALNI”. Kolacja była wyśmienita i bardzo syta.
Spać oczywiście poszliśmy nad ranem, a o 08.00 obudził nas szkolny dzwonek ( nie wiedziałyśmy,że macie takie duże oczy!).
pwd. M. Banasiak, dh. A. Dyrcz, dh. G. Kozera, dh. M. Zagorodnikow
Wierszem i pieśnią, w duchu patriotyzmu zostały przybliżone naszej społeczności szkolnej losy narodu polskiego .Harcerze z 3. Wielopoziomowej Drużyny ,,Promyki’’ wraz z uczniami z klasy VII w przystępny sposób wprowadzili nas w czasy zaborów, walki o niepodległość i okoliczności odzyskania upragnionej wolności. Nadeszła ona po 123 latach niewoli. W hołdzie poległym, walczącym za naszą ojczyznę zostały zapalone znicze i złożone białe róże pod brzozowym krzyżem, a słuchana w tle pieśń ,,Biały krzyż’’ skłoniła do refleksji nad wartością jaką jest własne państwo, naród i ojczysta mowa.
Lubomira Łyczko
Małgorzata Banasiak
Nie od dziś wiadomo, że bajki nie tylko powinny umilać dzieciom czas, ale także uczyć i pokazywać sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień, w sposób bardziej przystępny niż tylko pogadanka. Dzięki bajkom, dziecko może wczuć się w sytuację głównego bohatera, zobaczyć jak radzi sobie z problemami, czy też przeanalizować jego postępowanie i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Temu też, służyć miały nasze zajęcia. Wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III tego dnia wcieliły się w postać z ulubionej bajki. Po przywitaniu dzieci, wszyscy na „czerwonym dywanie” zaprezentowali swoje piękne, bajkowe stroje. Nawiązując do bajki „Królewna Śnieżka” bawiliśmy się w zabawę „Zatrute jabłko” – rozwijając szybkość i refleks. Dzieci pokazały również jak dużo pamiętają z wielu bajek odpowiadając na pytania naszego bajkowego klowna. Następnie jak „Kopciuszek” na czas rozdzielaliśmy groch i fasolę. Drużyny losowały także tytuły bajek do których wykonywały plakat. Dzień zakończyliśmy, wspólnym oglądaniem bajek.
Magdalena Ochocka - Gastół
"Dziady" to nazwa obrzędu, który jeszcze w XIX wieku obchodzony był na Litwie. Był to obrzęd ludowy. "Dziadami" nazywano ogólnie zmarłych i im była poświęcona ta uroczystość.
Mrok, blask świec oraz wyjątkowy nastrój – w takich okolicznościach odbyło się nocne czytanie „Dziadów cz. II”. Dzieło Mickiewicza odczytano z podziałem na role a kwestie chóru czytali wszyscy zgromadzeni, co naprawdę potęgowało efekt. Dziękuję uczestnikom za zaangażowanie i wspólnie spędzony czas.
Anna Cholewczyńska
27.10.2017r. w Oddziale Przedszkolnym odbyła się bardzo ważna uroczystość- Pasowanie na Przedszkolaka. Zanim jednak doszło do tej uroczystej chwili dzieci zaprezentowały występ artystyczny, aby udowodnić jak wiele już nauczyły się w przedszkolu. Następnie wypowiedziały słowa obietnicy zerówkowicza. Dopiero wówczas w obecności rodziców przystąpiły do pasowania. Pani dyrektor ogromnym ołówkiem pasowała każdego przedszkolaka, włączając go jednocześnie do grona zerówkowiczów Szkoły Podstawowej w Pieszczu. Nie zabrakło oczywiście gratulacji, upominków i pamiątkowych dyplomów dla naszych „starszaków”. Ta pełna wrażeń i emocji uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Wszystkim rodzicom, koleżankom z pracy i naszej niezawodnej Pani Dorotce dziękuje za pomoc w przygotowaniach do uroczystości.
Kornelia Pituła
25.10.2017r. obchodziliśmy w przedszkolu dzień kundelka. Zwróciliśmy uwagę na konieczność niesienia pomocy zwierzętom, dowiedzieliśmy się czym jest kundelek, poznaliśmy wybrane rasy psów i wiele ciekawostek na ich temat np. dlaczego psy mają mokre nosy, dlaczego machają ogonem. Dowiedzieliśmy się również jak pies może służyć człowiekowi. Odwiedził nas także niecodzienny gość- piesek „Luna”.
Kornelia Pituła
Te trzy ważne słowa królowały dnia 26.10.2017r.( czwartek) w Szkole Podstawowej w Pieszczu. To był bardzo ważny i uroczysty dzień dla pierwszoklasistów, skladających ślubowanie i 3.Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Promyki”, ponieważ zuchy składały Obietnicę Zuchową, a harcerze, złożyli Przyrzeczenie Harcerskie. Uczniowie, zuchy i harcerze pięknie zaprezentowali przygotowną część artystyczną, prawidłowo wykonali zadania oraz przeszli próbę „ kamiennej twarzy” i „wielkiej odwagi” przy akompaniamencie dh Kornelii, dh Pauliny, dh Emilii i dh Zosi z zaprzyjaźnionej 25. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. ppor. E. Gierczak z Postomina. Po złożeniu ślubowania uczniowie usłyszeli „ PASUJĘ CIĘ NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ”natomiast zuchy i harcerze po złożeniu obietnicy i przyrzeczenia, usłyszeli: „JESTEŚCIE PRAWDZIWYMI ZUCHAMI I HARCERZAMI. CZŁONKAMI ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO”. Harcerze otrzymali krzyż harcerski, a zuchy odznakę zucha. Świadkami uroczystości była społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: hm Barbara Sobczak- Komendant Hufca ZHP, hm Ryszard Sobczak- zastępca Komendanta Hufca ZHP, Pan Janusz Bojkowski- Wójt Gminy Postomino, Pan Marek Leśniewski- dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Postominie, Pan Mariusz Franczak- Radny Gminy Postomino, Pan Zenon Morka- sołtys wsi Pieszcz. Z tego miejsca bardzo serdecznie dziekujemy za życzenia i prezenty, które uczniom sprawiły dużo radości.
Serdeczne podziekowania ślemy phm. Annie Wegner, drużynowej 25. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. ppor. E. Gierczak z Postomina oraz dh Kornelii, dh Pauliny, dh Emilii i dh Zosi za piękna oprawę muzyczną.
Serdecznie dziekujemy nauczycielom, którzy pomogli nam w organizowaniu prób, Rodzicom za przepyszne ciasta i pomoc przy tworzeniu scenografii, Pani Joannie Lisek za przepiękne dekoracje na stoły, Pani Monice Zagorodnikow za przygotowanie elementów do scenografii i pomoc w jej tworzeniu, Pani Grażynie Kozera za materiały niezbędne do scenografii.
pwd. M. Banasiak, dh A, Dyrcz, dh J. Stempień
DZIEŃ ZIEMNIAKA KLASY II I ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
18 października 2017r. uczniowie klasy II SP i oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami i niezawodnym panem Bartkiem urządzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Zapłonęło duże ognisko, zapachniały smażone na kijkach kiełbaski, a w popiele piekły się ziemniaki. Ten dzień był okazją do różnych zabaw, gier, a także dziecięcej kreatywności przy tworzeniu Ziemniaczanych Stworków. Dzień ten sprawił wszystkim dużo radości, a zajęcia organizowane na świeżym powietrzu były wspaniałą okazją do aktywnego i zdrowego spędzenia czasu przez dzieci.
Dnia 25 października przedszkolaczki obchodziły „Dzień Kundelka”. Miło było nam gościć w przedszkolu przyjaciela dzieci, jakim był piesek, którego przyprowadziła mama jednego z przedszkolaczków. Dzieci karmiły go i opiekowały się nim. Następnym zadaniem dzieci była praca plastyczna, która polegała na wyklejeniu pieska kaszą gryczaną. Wspólnie zatańczyliśmy piosenkę o psiej rodzince. Dzień zakończył się ćwiczeniami i zabawą obrazkami, na których znajdowały się kundelki.
Monika Zagorodnikow
Grupa przedszkolna PRZEDSZKOLAKI MISIAKI zaprosiła Dyrekcję Szkoły Podstawowej w Pieszczu oraz swoich rodziców na pierwszy występ artystyczny. Dzieci zaśpiewały piosenkę i powiedziały wierszyk o przedszkolu, nie zabrakło również sztuki teatralnej jaką było przedstawienie pt. „ Złotowłosa i trzy misie”. Uroczystość zakończyła się wspólną zabawą z rodzicami oraz małym poczęstunkiem. Stres był ogromny, ale nie przeszkodził maluszkom w występach. Dzieci były dzielne i odważne. Przedszkolaczki, ciężką pracą zasłużyły na nagrody, które otrzymały od Dyrekcji Szkoły. Dziękujemy!
Monika Zagorodnikow
W czwartek 19 października 2017r. najlepsze szkoły z powiatów województwa zachodniopomorskiego rywalizowały w sztafetowych biegach przełajowych o medale i puchary Wojewódzkiego Związku Sportowego w Szczecinie. Organizatorem zawodów był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Jana Radomskiego w Tychowie. Trasa biegów przebiegała po ścieżkach zabytkowego i malowniczego parku, a uczestnicy zawodów mieli do pokonania pętlę o długości 800 metrów w mocno pofałdowanym terenie. Do biegów w każdej kategorii wiekowej przystąpiło 21 dziesięcioosobowych drużyn. W ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej powiat sławieński reprezentowały dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Pieszczu, które dzielnie walcząc powtórzyły wynik z ubiegłego roku i uplasowały się w czołówce woj. zachodniopomorskiego z czasem 33.17.23. Należy także wspomnieć, że dziewczęta z Pieszcza były najlepsze spośród szkół wiejskich.
Sukces reprezentantek z Pieszcza nie byłby możliwy bez systematycznych treningów biegowych odbywających się w ramach działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Czarni”. Klub może prowadzić zajęcia w pięciu sekcjach sportowych dzięki współpracy i finansowemu wsparciu przez władze Urzędu Gminy w Postominie.
Prezes UKS ,,Czarni”
A. Struś
19 października dzieci z klasy II, IV, V i VII szkoły podstawowej wybrały się do kina na film pt. ”Emotki”- animowaną komedię, która zabrała nas do sekretnego świata telefonów komórkowych. Trzeba przyznać, że w obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie komunikację międzyludzką bez emotikonów. O tym właśnie opowiada film, na który wybrali się nasi milusińscy. Był to mile spędzony czas, a dzieci wróciły do domu z uśmiechami na twarzy.
opracowała Marzena Juszczyk