Dnia 11 kwietnia 2017 roku rozstrzygnięto Gminny Konkurs Literacki pt. „ Gdybym miał władzę, to…”. Zorganizowany on został przez Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej’ w ramach ogólnopolskiej akcji Masz Głos/ Masz Wybór we współpracy z Gminą Postomino, Fundacją im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszeniem Polites.
Celem konkursu było rozbudzenie aktywności społecznej wśród młodzieży i stworzenie możliwości wypowiedzenia swojego zdania na temat możliwości zmian w gminie , powiecie, kraju czy na świecie. I tu uczennice klasy III Gimnazjum z Pieszcza Natalia Sirko i Oliwia Szczepanek przedstawiły swoje przemyślenia, uwagi i propozycje. Uczennice wskazały na pozytywy i negatywy posiadania władzy a ich ciekawe prace, skłaniające do refleksji , znalazły uznanie w oczach komisji konkursowej. Natalia zdobyła bowiem II miejsce a Oliwia III. Z tej okazji zostały nagrodzone upominkami i zaproszone wraz z opiekunem na debatę do urzędu gminy- spotkanie z Wójtem, Przewodniczącym RG i radnymi.
Nad wszystkim czuwała pani Teresa Rysztak, która koordynowała cały projekt i w miłej atmosferze poprowadziła debatę, na której głos zabrała młodzież z Gminy Postomino.
Alicja Bukowska
11 kwietnia gościliśmy w szkole wspaniałe osoby: pana Przemysława Kaca, autora książki „Hip-hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży” oraz dwóch młodych twórców tego gatunku muzyki: EndRiu i StacHa.
Pan Przemysław opowiedział o wpływie kultury hip-hopowej na kształtowanie się pozytywnych postaw i zachęcał uczniów do aktywnego w niej uczestnictwa. Nawoływał również do szacunku wobec innych ludzi i ich sposobów wyrażania siebie. Jego przemowę uatrakcyjniły występy artystów ze słupskiej sceny muzycznej.
W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z klas V-VI SP oraz I-III gimnazjum.
Dziękujemy!
Agata Emmerling
W kwietniu przypadają dwie tragiczne dla Polaków rocznice. W naszej szkole odbył się apel upamiętniający 77 rocznicę wymordowania 22 tysięcy obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu. Uczniowie naszej szkoły przygotowali przypomnienie tamtych tragicznych zdarzeń. Pod tablica pamięci zapalono kilka zniczy w hołdzie poległym za naszą ojczyznę.
Kwiecień to dla nas Polaków szczególny miesiąc .Naszym uczniom zostało przypomniane także zdarzenie z 10 kwietnia 2010 r. , kiedy to doszło do katastrofy Tu-154M, którym na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej leciała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Zginęło wówczas w sumie 96 osób-między innymi prezydencka para, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przedstawiciele polskich elit politycznych , wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.
W skupieniu i zadumie, nad wartościami jakimi są tożsamość narodowa ,ojczysty język , patriotyzm upamiętniliśmy te tragiczne wydarzenia minutą ciszy. Pamięć o poległych pozostanie w naszych sercach na długo.
Lubomira Łyczko
7 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych spotkały się by wspólnie uczcić Światowy Dzień Zdrowia. Panie przypomniały o zasadach, których należy przestrzegać, by czuć się dobrze, być zdrowym, uśmiechniętym i szczęśliwym. Dzieci natomiast samodzielnie wykonały piramidę żywienia, a na zakończenie wspólnie przygotowaliśmy smaczną i zdrową sałatkę warzywną.
Wychowawcy grup
Dnia 10.04.2017r grupa dzieci z klasy I Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół w Pieszczu oraz Patrycja Pawłowska uczennica klasy II Gimnazjum reprezentowali naszą szkołę podczas X Gminnego Przeglądu Amatorskiego Ruchu Artystycznego w Postominie. Klasa I
w Przeglądzie Piosenki Dziecięcej zajęła III miejsce w swojej kategorii, a warto podkreślić, że były to najmłodsze dzieci, które brały udział w całym Przeglądzie. Patrycja w Przeglądzie Muzycznych Zespołów Estradowych i Solistów zajęła II miejsce i została zakwalifikowana do Przeglądu Powiatowego.
Gratuluję uczestnikom wytrwałości, cierpliwości i osiągniętych wyników.
Magdalena Ochocka-Gastół
Zasady uczestnictwa
Zdrowie to nie tylko brak choroby. Jest to stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego. Przystępując do realizacji zadania specjalnego „Mistrzów Hufca ZHP Sławno” zależało nam na wypromowaniu wśród „Promyków” kompleksowego podejścia do zdrowia. Poświęciłyśmy na tę misję dwie zbiórki.
4 kwietnia dzieci uczestniczyły w spotkaniu z panią Magdaleną Skrzeczkowską z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sławnie, która przedstawiła zasady zdrowego żywienia. Uwieńczeniem tej zbiórki była degustacja przekąsek pozbawionych szkodliwych substancji. 6 kwietnia zaś zuchy i harcerze pozostawione w zamkniętej sali, zmierzyły się z zagadkami dotyczącymi zdrowia. Rozwiązanie każdej z nich zawierało wskazówkę umożliwiającą zlokalizowanie kolejnej zagadki i cyfrę. Wpisanie powstałego w ten sposób kodu w aplikacji internetowej pozwalało odnaleźć klucz i się uwolnić. W „pokoju ucieczki” dzieci dowiedziały się między innymi dlaczego warto podejmować aktywność fizyczną, czym są ekscytotoksyny, jakie korzyści przynosi płacz i jak radzić sobie z gniewem. Wykazując się umiejętnością współpracy i logicznego myślenia, „Promyki” wydostały się z sali.
Mamy nadzieję, że obchody Dnia Zdrowia przekonały zuchów i harcerzy, że warto dbać o ciało, umysł, emocje oraz relacje społeczne.
Czuwaj!
dh Agata Emmerling
pwd Małgorzata Banasiak
W dniu 04.04.2017 r. (wtorek) odbył się pierwszy szkolny konkurs, którego celem było rozbudzenie wśród uczniów zamiłowania do zgłębiania tajników kultury i historii kraju anglojęzycznego. Rywalizacja podzielona została na dwa etapy. W pierwszym etapie uczniowie musieli odpowiedzieć na jedno z dwóch pytań dotyczących miasta Londynu. Osoby, które przeszły ten etap mogły po udzieleniu poprawnych trzech odpowiedzi typować swoich przeciwników do zmierzenia się z kolejnymi pytaniami. Każda osoba, która w tym etapie nie udzieliła trzy razy poprawnej odpowiedzi odpadała z gry. W efekcie wyłoniły się trzy najlepsze osoby:
1 miejsce – Aleksandra Rogulska
2 miejsce – Gabriela Bukowska
3 miejsce – Małgorzata Łukasik
Wszystkim uczestnikom gratuluje wiedzy, zaś zwyciężczynie etapu szkolnego będą reprezentowały naszą szkołę na gminnym etapie konkursu w najbliższy wtorek 11.04. Trzymajmy za nie kciuki.
Małgorzata Rigall
6 kwietnia w naszej szkole uczniowie klasy szóstej sprawdzali swoją wiedzę z przedmiotów:
od godz. 9.00 do 10.20 z języka polskiego i matematyki
od godz. 11.45 do godz. 12.30 z języka angielskiego
Uczniowie klasy szóstej tego dnia przyszli ubrani na galowo. Siadali przy ławkach z wylosowanymi numerami. Dla każdego ucznia był przygotowany jeden arkusz egzaminacyjny wraz z kartą odpowiedzi do każdej części sprawdzianu. Do arkuszy z języka angielskiego była płyta z nagraniem do przeprowadzenia egzaminu w części : rozumienie ze słuchu.
Życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Lubomira Łyczko
Przedszkolaki MALUCHY BOMBOWE ZUCHY odwiedziły naszą szkolną bibliotekę, w której obejrzały różne książeczki dla dzieci. Największe zainteresowanie u dzieci wzbudziła książka pt. „ Kraina lodu”, która zawierała niespodzianki dla małych księżniczek. Nasze gwiazdeczki z przedszkola poczuły się jak w bajce, gdyż na swe paluszki przymierzyły bajeczny pierścień Elzy. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom interesujące opowiadanie, które je zaciekawiło. W podziękowaniu za tak miłe spotkanie przedszkolaki zaśpiewały piosenkę z pokazem „ Dżungla, dżungla”.
Monika Zagorodnikow
Dnia 04.04.2017r klasa I Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół w Pieszczu wybrała się na wycieczkę do Remizy OSP w Pieszczu. Udaliśmy się tam na zaproszenie taty Natalki, Pana Tomasza, który opowiedział nam o pracy, którą wykonuje. Pan Tomasz jest żołnierzem Wojska Polskiego i pełni tam obowiązki strażaka w Wojskowej Straży Pożarnej.
Dowiedzieliśmy się, że praca strażaka to bardzo odpowiedzialny zawód. Strażak gasi pożary, konserwuje swój sprzęt, odbiera telefony, które dzwonią pod ich numer alarmowy, bada wskazane miejsca pod względem ewentualnego zagrożenia. Strażacy uczestniczą także w różnego rodzaju akcjach ratunkowych: przy pożarach, wypadkach oraz pomagają w zabezpieczaniu miejsc wypadków drogowych. Dzieci miały okazję zobaczyć i dotknąć sprzętu strażackiego, a nawet używały gaśnicy.
Spotkanie z Panem Tomaszem było doskonałym podsumowaniem naszego zeszłotygodniowego bloku zajęć – Dbamy o swoje bezpieczeństwo. Kto nam pomaga?
Magdalena Ochocka - Gastół
Choćbyś poznał ziemię całą
Milion gwiazd jeszcze zostało!
Choćbyś gwiazdy znał na niebie,
Jeszcze musisz znać…sam siebie.”
Maria Konopnicka
Samoocena jest postawą względem samego siebie. Osoby, które oceniają się pozytywnie (w porównaniu z tymi, którzy mają o sobie niskie mniemanie) odznaczają się lepszym stanem zdrowia fizycznego, psychicznego oraz wyższym poziomem osiągnięć. Wydają też bardziej pozytywne sądy na temat innych i nie czują potrzeby umniejszania ich wartości. Nie przejmują się też negatywnymi uwagi na swój temat.
Jednym ze sposobów na kształtowanie wysokiego poczucia własnej wartości jest skupienie się na tym, co w sobie lubimy. Przed takim właśnie zadaniem postawiłam uczniów klasy VI SP, II oraz III gimnazjum. Serca z ich przemyśleniami zdobią teraz szkolny korytarz. Oprócz tego, w celu określenia poczucia własnej wartości uczniów, poprosiłam ich o stworzenie rysunków samych siebie, ale tego już nie udostępnię ;)
Stale jesteśmy oceniani, nie zawsze pozytywnie. Pamiętajmy jednak, że ważniejsze od tego, co myślą na nasz temat inni, jest to, co my sami o sobie sądzimy.
Agata Emmerling
Szanowni rodzice uczniów Zespołu Szkół w Pieszczu
zapraszamy po odbiór jabłek
poniedziałek - piątek 8.00-15.15
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek oraz czytania wśród najmłodszych. Jest to również rocznica urodzin słynnego baśniopisarza Hansa Christiana Andresena. Aby uczcić ten dzień uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół w Pieszczu przynieśli do szkoły swoje ulubione książki, bajki i wierszyki. Wspólnie czytaliśmy wybrane pozycje, poznawaliśmy budowę książki oraz odczytywaliśmy najważniejsze informacje o książce, rozwiązywaliśmy rebusy i krzyżówki związane z tematem.
Magdalena Ochocka-Gastół
„Dzieci podczas zabawy w chowanego trafiają na strych, gdzie znajdują skrzynię pełną starodawnych kostiumów. Przeglądając stroje przychodzi im do głowy pomysł zabawy w teatr. Postanawiają wystawić Śpiącą Królewnę. Nie wszystko się udaje... Przeszłość miesza się z teraźniejszością”.
W ostatnim dniu marca grupa teatralna ANIGAJ zaprezentowała przedstawienie teatralne pt. ,,Zabawa w Śpiącą Królewnę ”. Na przedstawienie zostali zaproszeni nauczyciele, pracownicy szkoły, wszyscy uczniowie a także nasze przedszkolaki.
Joanna Stempień
Długo wyczekiwane mundurki dotarły do naszej gromady. Pragniemy złożyć serdecznie podziękowania osobom, które pomogły zebrać środki na ich zakup:
~ Panu Arkadiuszowi Ratajskiemu, właścicielowi firmy handlowej„AREK” za wsparcie finansowe,
~ Rodzicom za włączenie się w akcję „Znicz” oraz słodkie wypieki,
~ Gronu pedagogicznemu oraz pracownikom szkoły za włączenie się w akcję „Znicz”.
Dzięki Wam umocniło się poczucie przynależności dzieci do ZHP.
Czuwaj!
dh Agata Emmerling
pwd Małgorzata Banasiak
28 marca młodzi artyści z grupy teatralnej „ANIGAJ” oraz zespołu wokalnego „Promyki” tym razem byli odbiorcami sztuki. Udali się oni bowiem do teatru na nieszablonowy, obalający przesądy i stereotypy spektakl „Szary domek” w reżyserii Jerzego Machowskiego.
Opowieść „Szary Domek” autorstwa Katarzyny Szestak, zwyciężyła w konkursie dla debiutujących pisarzy i ilustratorów „Piórko 2015. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Bajka zachwyciła artystów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku do tego stopnia, że postanowili wystawić ją na deskach teatru. Wspaniała gra aktorska, scenografia i elementy interaktywne dostarczyły widzom mnóstwo wrażeń. Na szczególną uwagę zasługuje jednak przesłanie płynące z inscenizacji.
„Szary Domek” unaocznia jak niesprawiedliwe i krzywdzące jest stereotypowe ocenianie innych ludzi. Pokazuje też, że szczęścia nie zapewnią nam przedmioty, które je symbolizują (podkowa, czterolistna koniczynka). O szczęście sami musimy się postarać, a dobrą ku temu drogą jest pielęgnowanie przyjaźni.
Po przedstawieniu uczniowie wzięli udział w prelekcji prowadzonej przez panią sierżant Edytę Żuk. Uwrażliwiła ona dzieci na fakt, że ludzie nie zawszą są tymi, za których się podają. Niekiedy osoby mające złe zamiary mogą udawać miłych, aby zdobyć ich zaufanie, a następnie skrzywdzić. Policjantka wręczyła wszystkim odblaski i przypomniała o konieczności noszenia ich po zmroku.
Wizyta w teatrze zakończyła się spotkaniem z aktorem, panem Adamem Jędroszem. Przybliżył on dzieciom swój zawód oraz kulisy powstawania „Szarego Domku”.
Serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Postominie za umożliwienie nam udziału w tym ciekawym i pouczającym widowisku.
opracowała Agata Emmerling
8 marca zamknęłam trzecioklasistów w sali i postawiłam im jeden cel – wydostanie się z niej. Jednak ucieczka z pomieszczenia możliwa była tylko po rozwikłaniu dziesięciu zagadek psychologicznych. Rozwiązując każdą z nich, uczniowie otrzymywali wskazówkę do poszukiwań kolejnego zadania. Ponadto prawidłowe odpowiedzi zawierały cyfry, które należało wpisać w aplikacji przygotowanej specjalnie na potrzeby tej zabawy. Wprowadzenie prawidłowego szyfru umożliwiało zlokalizowanie klucza.
Uczniom klasy III udało się wydostać z sali w ciągu 40 minut! Ich zmagania obserwowałam wraz z panią Joanną Stempień przez szybkę. Widząc entuzjazm i zaangażowane uczniów stwierdziłyśmy, że „escape room” to dobra metoda na integrację zespołu klasowego. Na podobnych zasadach planujemy z panią Beatą Wrotniak urządzić bibliotekę. Podejmiecie wyzwanie?
Agata Emmerling