Powietrza nie można wprawdzie zobaczyć, ale można sprawdzić czy istnieje. Ten temat zainteresował uczniów klasy III i postanowili dnia 24.03 2017 r. przeprowadzić doświadczenia.
Doświadczenia mobilizują do działania, rozwijają spostrzegawczość, zdolność obserwacji oraz wnioskowania. Poprzez doświadczenia uczniowie w naturalny sposób przyswajają wiadomości i umiejętności. Uczą się współpracy, odpowiedzialności za przydzielone zadanie oraz korzystania z instrukcji. Dostrzegają związek między nauką, a życiem codziennym.
Joanna Stempień
Dnia 23 marca 2017 roku grupy teatralne z Zespołu Szkół w Pieszczu wzięły udział w konkursie teatralnym w ramach X Gminnego Przeglądu Amatorskiego Ruchu Artystycznego. W tym roku organizatorem było Centrum Kultury i Sportu w Postominie.
Grupa teatralna ANIGAJ (kategoria – szkoła podstawowa) prowadzona przez panią Joannę Stempień zaprezentowała humorystyczne przedstawienie pt. „Zabawa w Śpiącą Królewnę”. Spektakl wzbudził wiele uśmiechu na twarzach widzów i jurorów, a gra aktorska dzieci z III klasy i uczennicy klasy V Gabrysi Bukowskiej zasługuje na ogromne gratulacje.
W kategorii gimnazjum wystąpiła grupa teatralna Metafora prowadzona przez panią Alicję Bukowską . Uczniowie wystąpili ze sztuką pt. „Zbrodnia (nie)doskonała”, której scenariusz stworzyli na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna”. Piękna scenografia, wspaniałe stroje, efektowna muzyka ,a przede wszystkim zachwycająca gra aktorska znalazły uznanie w oczach jurorów, bowiem Metafora zdobyła wyróżnienie i awans do etapu powiatowego , który odbędzie się 1 kwietnia w SDK w Sławnie.
Z dumą oglądaliśmy występy naszych młodszych i starszych uczniów, bo to właśnie dzięki ich talentom i zaangażowaniu możemy czuć ogromną satysfakcję z wykonywanej przez nas pracy. Cieszymy się bardzo, że widzą i doceniają to również rodzice, na których pomoc możemy liczyć.
W tym miejscu należy dodać, że na efekt pracy składa się nie tylko zaangażowanie uczniów i ich opiekunów, ale i bezcenna pomoc tych, którym chcemy bardzo podziękować.
PODZIĘKOWANIA
dla:
- Pani dyrektor Renaty Mazur i przewodniczącej Rady Rodziców Pani Moniki Zielonka za pomoc materialną, wsparcie i uznanie dla włożonego wysiłku;
- Pani Grażyny Pietrzyk, naszej nieocenionej szkolnej krawcowej „ na bezpłatnym etacie”, za uszycie kostiumów i elementów scenografii dla grupy teatralnej Metafora ;
- Pana Łukasza Juszczyka za wykonanie nowego parawanu teatralnego;
- Pani Agnieszki Flinik za zrobienie pięknych wianków dla bohaterek;
- Oliwii Szczepanek- uczennicy klasy III gimnazjum za namalowanie pięknej scenografii lasu i jeziora;
- Pana Igora Sysojew- Osińskiego za przygotowanie pełnej ścieżki dźwiękowej;
- Piotra Szostka i Bartosza Swędrak- uczniów klasy III gimnazjum za fachową obsługę techniczną podczas prób i występu;
- Mam naszych uczniów: Lucjany Nowak, Moniki Zielonka, Wioletty Pawłowskiej i Renaty Pszon za pomoc w przygotowaniu strojów;
- Nauczycieli naszej szkoły za cierpliwość i wyrozumiałość, co umożliwiło nam przeprowadzanie prób przed przeglądem;
- naszych uczniów za zaangażowanie, odpowiedzialność i rzetelną pracę.
DZIĘKUJEMY!
Alicja Bukowska
W ramach innowacji pedagogicznej „Zwykle dokonuję wyboru dobrego – jestem bohaterem dnia codziennego” uczniowie klasy II SP kalkowali kolorowanki przedstawiające właściwe i niewłaściwe zachowania. Ich prace zostaną wykorzystane do tworzenia gry wychowawczej.
Agata Emmerling
22 marca uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkół w Pieszczu obchodziły Światowy Dzień Wody. Z tej okazji wszyscy przyszli ubrani na niebiesko.
Ten dzień miał na celu rozwijanie zainteresowań dzieci o otaczającym je świecie oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej; uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci brały udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów) oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń. Dzieci wylepiały kropelkę wody plasteliną, poznały obieg wody w przyrodzie. Wspólnie stworzyliśmy również hasła zachęcające do oszczędzania wody. Wszystkie dzieci z klasy I już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!
Magdalena Ochocka - Gastół
21 marca cała szkoła powitała nadejście wiosny. Dla uczniów klas I-III i dzieci z oddziałów przedszkolnych był to dzień wyjątkowo aktywny, oraz pełen emocji i radości.
Dzieci przybyły do szkoły w przepięknych kolorowych strojach i kostiumach, jedne symbolizowały nadejście wiosny, inne postacie z bajek i książek, były też takie, które wyrażały pasje i zainteresowania dzieci. Na początek dnia uczniowie samodzielnie przygotowali zdrowe śniadanie w postaci pysznych kolorowych kanapek. Następnie pan Artur Struś przygotował i poprowadził rozgrywki sportowe, podczas których emocje sięgały zenitu. A po pysznym obiedzie i samodzielnie przygotowanych deserach wspólnie poszliśmy w tradycyjny sposób pożegnać zimę i powitać wiosnę.
Kornelia Pituła
Dnia 21 marca 2017 roku w darłowskim kinie Bajka ogłoszono wyniki konkursu Złota Muszla organizowanego przez Miejskie Gimnazjum im. Stanisława Dulewicza w Darłowie.
Głównym celem konkursu jest rozbudzenie wyobraźni literackiej młodzieży oraz uwrażliwienie na piękno przyrody naszej Małej Ojczyzny.
W konkursie wzięli udział uczniowie gimnazjów z powiatu sławieńskiego. Jak co roku w konkursie również wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół – Gimnazjum w Pieszczu: Adrianna Zielonka ,Weronika Nowak i Dawid Bury.
W tegorocznym konkursie wyróżniono wiersz Dawida Bury pt. „Morskie marzenia”
Morze zrzuca morskie diamenty,
A każdy ma pragnienia,
Żeby to Złota Muszla
Spełniła najskrytsze marzenia.
Mam jedno marzenie-
Żeby znaleźć się w miejscu,
Gdzie życie nie jest trudne
Ani szare, ani bure.
Gdzie jest ciągle wesoło,
A najlepiej jeszcze kolorowo!
Proszę cię Droga Muszlo!
Nagle Muszla się zgodziła
I me marzenia spełniła.
Znalazłem się chyba na Morzu Szczęśliwości,
Gdzie jest wiele radości.
A może to było Morze Disneya,
Gdzie mieszkają Nemo i Mała Syrenka?
Już wiem, gdzie to miejsce się znajduje-
W Jarosławcu, w Łebie oraz w Darłówku!
Przyjeżdżaj tu na wakacje,
Bo nad Bałtykiem jest wspaniale!
Alicja Bukowska
Piękne błękitne niebo i promienie słoneczne to oznaki długo wyczekiwanej wiosny . 21 marca we wtorek mieliśmy właśnie taką pogodę . Początek wiosennego sezonu rozpoczęliśmy od aktywności fizycznej. Uczniowie klas IV-VI SP wraz z wychowawcami Alicją Bukowską, Małgorzatą Krajewską –Rigall i Lubomirą Łyczko wiosnę ,,powitali’’ na kręgielni w centrum handlowym Jantar w Słupsku. Wszystkim nam dopisywała wiosenna energia i humor . Po zajęciu torów rozpoczęła się zdrowa rywalizacja o najwyższą ilość punktów. Nasi uczniowie świetnie radzili sobie na kręgielni . Wyłoniło się nawet kilka talentów. Kto wie , może niedługo nazwiska naszych uczniów będą widniały na miejscach –rekord toru. Ten wspólny wiosenny wyjazd długo będziemy wspominać z ogromna radością i uśmiechem na buzi.
Lubomira Łyczko
21 marca 2017 pod nazwą „Wagary w szkole na fali" zorganizowano dzień otwarty w Zespole Szkół Morskich w Darłowie. I w związku z tym zaproszono naszych uczniów gimnazjum. Celem wycieczki była możliwość odwiedzenia i poznania szkoły - jednej z najstarszych szkół średnich kształcących ludzi morza w Polsce. W ramach spotkania na naszych uczniów czekał pokaz: musztry, szant, pierwszej pomocy, logistyki, żeglarstwa.
opracowała Marzena Juszczyk
Wiosna jest chyba najpiękniejszą porą roku, przynoszącą śpiew ptaków, słońce, zieleń i chęć do działania. Nic więc dziwnego, że wszystkim poprawiają się humory i pragną zarazić radością innych. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „ Promyki”w ZS Pieszcz, biwakując w szkole, postanowiła zachęcić wiosnę do przybycia, ozdabiając teren przy szkole. Wspólnie posadziliśmy wiosenne kwiatki i odnowiliśmy skrzynki na kwiaty. Dla młodszych kolegów zrobiliśmy kolorową „Panią Wiosnę”, która obserwuje ich na szkolnym korytarzu i cieszy się, że dzieci są takie radosne.
Pogoda nam dopisała, nie padało i wiatr też się uspokoił, więc postanowiliśmy rozpocząć sezon na pieczone kiełbaski. Starsi harcerze w tym celu profesjonalnie przygotowali ognisko, przy którym fajnie było się ogrzać, wspólnie pośpiewać i upiec pyszne kiełbaski. A muszę przyznać, że po takiej aktywności posiłek na świeżym powietrzu po godz. 20.00 smakował nam najbardziej na świecie.
Tradycyjnie nie spaliśmy prawie do rana, ale w sobotę rano, przed rozstaniem, udało nam się jeszcze pośpiewać i pośmiać przy pląsach.
Rodzicom składamy serdeczne podziękowanie za wiosenne kwiaty, a wszystkim zuchom i harcerzom za wspaniałe zaangażowanie i mile spędzony czas.
Czuwaj!
dh Agata Emmerling i pwd Małgorzata Banasiak
Dyrektor i Rada Pedagogiczna zaprasza dzieci na zapisy do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2017/2018 w Zespole Szkół w Pieszczu w dniach 23-28. 03. 2017r. od godziny 8:00 – 13:00.
Serdecznie zapraszamy
Drodzy Uczniowie !
Grupa uczniów klasy III gimnazjum rozpoczyna właśnie realizację projektu
„Młodzi twórcy literatury”. Celem jest zebranie najciekawszych prac literackich napisanych przez uczniów naszej szkoły, a następnie wydanie ich w formie publikacji szkolnej.
Jeśli więc macie pomysł na ciekawą pracę , to zrealizujcie go. Termin na napisanie pracy jest do 24 marca 2017 roku. Prace będą sprawdzane przez polonistów naszej szkoły. I co najważniejsze ! Niczego nie narzucamy!
Możecie napisać wiersz, opowiadanie, kartkę z pamiętnika czy baśń. Świat może być realistyczny lub fantastyczny, a temat... dowolny .
Piszcie o czym chcecie! Otwórzcie drzwi do własnej wyobraźni!
Alicja Bukowska
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA – to irlandzkie święto, które zyskuje coraz większą popularność również w innych państwach. W naszej szkole po raz pierwszy przybliżyliśmy uczniom postać biskupa, patrona Irlandii. Dziękuję wszystkim, którzy przyszli do szkoły
w odcieniach zieleni. Mam nadzieję, że święto „ Zielonej wyspy” zagości na dłużej w naszej szkole. Największe podziękowania należą się klasie czwartej, której w zielonym kolorze było dziś do twarzy.
M. Rigall
W tym roku szkolnym dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w zajęciach rozwijających ich ciekawość i kreatywność. Miały okazję eksperymentować, tworzyć, sprawdzać i oczywiści dobrze się bawić.
Poznały tajemnice atramentu sympatycznego, właściwości cieczy newtonowskiej, mieszały barwy, uaktywniały wulkany, sprawdzały co pływa a co tonie, tworzyły obrazki, które rosły w kuchence mikrofalowej, mieszały ciecze o różnej gęstości a nawet na własnej skórze a raczej włosach sprawdzały czy można naelektryzować balona.
Kornelia Pituła
Przez dwa tygodnie w oddziale przedszkolnym zajęcia prowadziły dzieci. Każde dziecko miało okazję pochwalić się swoimi zainteresowaniami i z pomocą nauczyciela przygotowywało krótkie zajęcia, które samodzielnie prowadziło.
Okazało się, że mamy kilkoro pasjonatów samochodów, sportu, koni i kucyków wszelkiej maści, a także wielbicieli sztuki, wulkanów, dinozaurów, bajki „Kraina Lodu”, a nawet jednego czarodzieja.
Kornelia Pituła
14 marca 2017 jest dniem kiedy obchodzimy Święto Liczby π nazywanej Ludolfiną, najsłynniejszej liczby świata, która jest stosunkiem długości obwodu koła do długości jego średnicy. W przybliżeniu wynosi 3,14 i dlatego swoje święto obchodzi 14 marca. Dlatego w tym dniu odbył się konkurs matematyczny „Ludolfina”, który polegał na zapamiętaniu jak największej ilości cyfr po przecinku. Do konkursu przystąpiło 16 osób, konkurencja była duża.
Wyniki były następujące:
I miejsce Adam Lisek,
II miejsce Klaudia Padewska,
III miejsce Maciej Pieniążek w kategorii klas I-III SP
I miejsce Aleksandra Rogulska,
II miejsce Gabriela Bukowska,
III miejsce Julia Mołdoch w kategorii klas IV-VI SP
I miejsce Natalia Sirko,
II miejsce Magdalena Mazurek,
III miejsce Marta Haryńska w kategorii gimnazjum.
Serdecznie gratuluję i zapraszam za rok
Marzena Juszczyk